Zahrada je živý organismus, který se stále vyvíjí. Ačkoliv se nám zdají být nově založené zahrady krásné, je pravdou, že zahrada je nejhezčí a svojí funkci dokonale plní až po mnoha letech, kdy se stromy rozrostou, začnou působit jako přírodní klimatizace, zabydlí se v ní ptáci a drobná zvířata jako například ještěrky.
Zahrada se nemění jenom každé roční období, ale doslova každým dnem.
Co je potřeba si rozmyslet, než oslovíme zahradního architekta nebo zahradníka.
1) Styl zahrady – Je Vám bližší zahrada moderní nebo přírodní? Preferujete jehličnany nebo listnaté stromy? Od jara do podzimu proměnnou kvetoucí zahradu nebo máte raději klidnou zeleň. Hodí se k Vašemu domu dynamické linie nebo geometrické pravidelné tvary. Chcete na zahradě vodní prvky a v jakém rozsahu – potůček, jezírko a ryby nebo dokonce koupací jezero nebo bazén?
2) Chcete jen okrasnou zahradu nebo budete pěstovat i ovoce a zeleninu? Stačí pár keříků drobného ovoce na zobání nebo chcete mít svoje sezónní ovoce a zeleninu?
3) Děti – jestliže máte děti nebo je teprve plánujete, je potřeba se zamyslet už při plánování zahrady nad tím kolik prostoru k hrám jim na zahradě poskytnete. Pískoviště, trampolína, skluzavka, prolézačky, konstrukce na houpačku to vše potřebuje správný prostor. A co dnes stále žádanější přírodní prolézačky splétané z vrbového proutí? I když máte svoje děti už odrostlé tak se vyplatí myslet i na vnoučata.
4) Psi – dokážou sice naší zahradu převrátit naruby, ale málokdo si dokáže bez nich představit život. Psího kluka nebo holku? Psí kluci očůrávají stromky, do jaké výše je závislé na velikosti psa. U listnatých keřů to není takový problém, spálené části znovu obrostou, problém nastává u jehličnanů, větve které si pes nejčastěji vybírá už neobrazí a zůstanou nevzhledné. Psí holky dělají kolečka na trávníku, je to jen estetický problém, tráva se na místě sice vypálí a za pár dní zase vzroste. Pomáhá ostříkávání vodou, ale kdo by 24 hodin chodil za svým psem a kontroloval.
Nejlepší je nejdříve si pořídit psa, nechat ho vyběhat si cestičky a pak podle toho dělat zahradu. Když plánujeme nejdřív zahradu a potom psa, tak musíme předvídat. U plotu se sousedy a do ulice necháme mezeru mezi plotem a záhonem aby tudy pes mohl volně pobíhat a hlídat kolemjdoucí, je to jeho přirozenost. Pes a děti neobchází záhonky, ale při zazvonění zvonku nebo otevření vrátek zvolí nejpřímější cestu na to je třeba pamatovat a neplánovat do těchto tras záhony.
6) Promyslete si, které rostliny na zahrádce určitě chcete, a hlavně si zapiště ty, které opravdu nechcete.
7) Rozpočet a rozsah prací – Je třeba si rozmyslet kolik můžete do své zahrady investovat, případně na čem ušetřit. Ušetřit se dá na velikosti rostlin, menší rostliny stojí méně, ale musíte si počkat delší dobu než zahrada zaroste. Prostokořenné rostliny bývají zpravidla levnější, ale v tomto případě jste zase omezeni obdobím sázení na jaře a na podzim. Jestli si na zahradu troufnete sami můžete si objednat jen úvodní konzultaci, na které Vás zahradník nasměruje a upozorní na chyby. Proberte s partnerem, jestli si necháte navrhnout zahradu a do realizace se pustíte sami nebo si celou zahradu necháte udělat u odborníka.